Literárno-dejepisná exkurzia v Martine

Dátum: 13.5.2024 Autor: ZŠ Lipová 13

Jednou z možností ako rozšíriť svoje vedomosti, aby ho to nestálo veľa námahy, je ísť tam, kde o tom vedia najviac. Ak máme na mysli slovenskú literatúru a dejepis, tak je to jednoznačne Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice, ktoré sídli v historickej budove Matice slovenskej v Martine. Navštívili sme ho s našimi ôsmakmi a deviatakmi 10. mája 2024.

Prehliadka bola zameraná na históriu a rozvoj slovenského písomníctva ešte z čias Cyrila a Metoda. Zaujímavé bolo rozprávanie o založení Matice slovenskej v r. 1863. Bližšie sme sa zoznámili s romantizmom ako literárnym smerom, ktorý výrazne ovplyvnil naše slovenské dejiny. Veľmi pútavým spôsobom nám pani lektorka priblížila aj osobné životy našich národných dejateľov –  prevažne štúrovcov. Odborný výklad i príjemná atmosféra múzea určite prispeli k doplneniu vedomostí našich žiakov.

Neobišli sme samozrejme ani skanzen – Múzeum slovenskej dediny, ktorý je najväčší na Slovensku. Ocitli sme sa v dome, kde sa natáčali scény známej rozprávky Perinbaba, v kostole i v gazdovských domoch z rôznych kútov Slovenska. Veľmi nás zaujali i tvorivé dielne.  Prežili sme krásny slnečný deň plný nových poznatkov a zážitkov.