PROJEKTOVÝ DEŇ "O TROCH GROŠOCH"

Dátum: 15.11.2023 Autor: ZŠ Lipová 13

Najjednoduchšie vysvetlil finančnú gramotnosť už Pavol Dobšinský v rozprávke O troch grošoch:

Keď chudobný človek povedal kráľovi, ako sa dá vyžiť z troch grošov:

"Jaj, čoby len vyžiť, to by ešte bolo ľahko; ale ja z tých troch grošov prvý vraciam, druhý požičiavam a len z toho tretieho sám žijem."

Čo tie tri groše v našej peňaženke predstavujú?

Prvá časť je naša spotreba (napríklad strava, oblečenie, platby za telefón, a podobne), druhú tvorí sporenie na dôchodok či zdravotnú starostlivosť pre seba i našich rodičov, treťou je investícia do našich detí, najmä do ich vzdelania, rozvoja a zdravia.

Takýmto štýlom by sme mali svoje financie pod kontrolou. Mali by sme sa naučiť rozlišovať medzi tým, čo chceme, a tým, čo skutočne potrebujeme.

Tieto poznatky sme sa snažili získať počas tohto projektového dňa. Aktivity boli veľmi pestré, poučné i zábavné. Vypočuli sme si zaujímavé prednášky, zahrali sme si pexeso o financiách, lúštili sme tajničky, vyskúšali sme si stopovačku, pripravovali sme rozpočet na oslavu. Na počítačoch sme si zahrali hry na spoznávanie našich mincí a bankoviek, dozvedeli sme sa o falšovaní peňazí, navštívili sme NBS v Košiciach, v American center v Košiciach sme diskutovali o digitálnom svete a umelej inteligencii. Spestrením dňa však boli aj tvorivé dielne v našej škole, ale aj v ZUŠ, v GUS a Hobby kreativ – vyrábali sme si peňaženky, pokladničky, vytvorili sme mince a bankovky pomocou slepotlače, vyrábali sme drevené dukáty,....

No nemali by sme však zabudnúť, že sú aj veci, ktoré sa za peniaze kúpiť nedajú.