Čistička odpadových vôd – exkurzia

Dátum: 21.5.2023 Autor: ZŠ Lipová 13

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa deje s vodou predtým, ako ju použijete na varenie a pitie, alebo po opustení našej domácnosti kanalizáciou?

Voda, ktorá opustí našu domácnosť putuje potrubím  na čističku odpadových vôd, kde prejde mechanickým čistením od hrubých nečistôt, piesku a štrku. Potom putuje do zberných nádrž, kde sa čistí pomocou baktérií a okysličovaním. V závere je voda vyčistená od nečistôt, nezávadná a využiteľná ako úžitková voda a putuje do rieky Hornád. Všetky nečistoty z čističky potom putujú na dočasnú skládku a následne sa odbernou formou spaľujú a vyrába sa elektrická energia, alebo sa využívajú ako prísada do pôdnych substrátov. Celý tento proces čistenia vody aj s príslušnou arómou si pozreli žiaci ôsmych ročníkov počas exkurzie na čističke odpadových vôd v Spišskej Novej Vsi. V závere exkurzie ôsmakom sprievodkyňa ukázala riadiace centrum čističky a tým bolo ich putovanie areálom v ukončené.