Projektový deň "Remeslo má zlaté dno"

Dátum: 1.12.2022 Autor: ZŠ Lipová 13

Posledný novembrový deň sme knihy, zošity, počítače a kriedu nechali odpočívať a namiesto toho sme mali v rukách náradie rôzneho druhu. Na chvíľu sme sa totiž vžili do roly tých, pre ktorých sú tradície a remeselná výroba stále veľkým pokladom. Žiaci našej školy sa stali kožiarmi, výrobcami oblátok, včelármi, pekármi, šičkami, či dokonca výrobcami svietnikov z dreva, servítok a mnoho ďalšieho. Jednotlivé ukážky spojené s výrobou prišli žiakom ukázať ozajstní odborníci vo svojom odbore. Veľmi si vážime, že naše pozvanie prijali a prišli do našej školy prezentovať svoju prácu.

Takýmto netradičným vyučovaním si žiaci pripomenuli, že aj v tejto premechanizovanej dobe má remeslo stále svoje zastúpenie a je krásne vidieť, že sa tomu ľudia stále venujú. Po celom dni boli žiaci plní zážitkov a odniesli si domov vlastnoručne vyrobené výrobky. Viac už dokumentujú fotografie.

Naše poďakovanie a úcta za prípravu a podporu pri realizácii patrí:

Strednej odbornej škole techniky a služieb – pani Kataríne Vysopalovej, Kataríne Pučkovej, Marcele Tkáčovej
Hotelovej akadémii – Ing. Kataríne Cebuľovej Habasovej, Mgr. Barbore Lányi, Ing. Júlii Paluškovej, Mgr. Marcele Leitnerovej
Múzeu Spiša - Mgr. Márii Staňovej Michalkovej, Margite Kočišovej
Domovu sociálnych služieb Domovina, Žehra – Hodkovce; Slavomíre Vastuškovej, Andrei Šoltésovej
Galérii umelcov Spiša - Mgr. Anne Timkovej
Základnej umeleckej škole SNV - Mgr. Jane Nahálkovej, Mgr. art. Jane Ceterovej
Firme Overal, s.r.o.
Firme SPASA s.r.o. SNV
FS LIPA
Mgr. Elene Bekešovej a Mgr. Stanislave Sojákovej
pani Anete Krokkerovej – oblátky
pani Danka Fiutová – košíky
pani Anne Garčárovej - servítky
pánovi Tiborovi Hospůdkovi - drevovýroba
pánovi Pavlovi Brnovi – včelár
pánovi Henrichovi Papcúnovi - kožiar
Pekárni PACIGA
Firme Andreánsky
– iní sponzori

Tak ako aj tradície v spoločnosti pretrvávajú dlhé roky, snahou nás všetkých bude zachovať tradíciu projektových dní na našej škole a poskytnúť tak deťom ukážku netradičného vyučovania, v ktorom zážitok a skúsanosť ostáva na celý život.