Piataci na dejepisnej exkurzii

Dátum: 8.11.2023 Autor: ZŠ Lipová 13

Dňa 27.10 a  6.11. 2023 naši piataci absolvovali veľmi zaujímavú exkurziu v priestoroch Múzea Spiša.

Toto múzeum patrí medzi najkomplexnejšie regionálne múzeá nielen na Spiši, ale aj v rámci celého regiónu Východného Slovenska a Slovenska vôbec. Jeho zbernou oblasťou je územie regiónu Spiš v historickom kontexte.

Žiaci piateho ročníka mali jedinečnú možnosť spoznať históriu nášho krásneho mesta a taktiež nazreli do priestorov niekdajšieho Provinčného domu. Ten bol v minulosti bývalou radnicou Spišskej Novej Vsi.

Touto cestou sa chceme veľmi pekne poďakovať pani Tóthovej, ktorá nás previedla Provinčným domom a práve vďaka jej obohacujúcim informáciám sa žiaci mohli o histórii tejto budovy dozvedieť naozaj veľa poučných vecí. Postupne sme hovorili o celkovom využití tejto budovy, kto v nej sídlil a aké funkcie boli v Provinčnom dome vykonávané. Pozornosť sme  venovali aj  jednotlivým skupinám obyvateľstva - mešťanom (obchodníci, remeselníci), šľachticom (krajinská šľachta, kopijníci), roľníkom a baníkom, ktorí boli neoddeliteľnou súčasťou histórie mesta.

Je skvelou príležitosťou zažiť históriu naživo a  zblízka mimo učebne, začo sme naozaj veľmi vďační.